İpekyolu Restaurant
Diğer Yazılar

27 Mart 2022, 06:10

0 Yorum

276 Okuma

Kartepe Hakkında

27 Mart 2022, 06:13

0 Yorum

300 Okuma

Maşukiye Hakkında

27 Mart 2022, 06:14

0 Yorum

330 Okuma

Sapanca Gölü Hakkında
Maşukiye Hakkında
27
Mart
300 Okuma 0 Yorum
Maşukiye Hakkında

Maşukiye; Samanlı Dağı etekleri ile, Sapanca Gölü'nün güney batı kıyısı arasında; doğası, yeşili, pınarı, vadisi, şelaleri, dereleri, meyve bahçeleri ile ünlü şirin bir tatil bölgesidir.

Maşukiye, ana güzergahlara çok yakın, ulaşımın da çok rahat olması nedeniyle bölgede doğa turizminin gelişmesinde öncü rol oynamaktadır.

Maşukiye demek, doğa demek, yeşillik demek, kısacası "huzur" demektir. Karadeniz'in tüm yeşilliğini barındıran Maşukiye, Türkiye'nin en geniş ağaç ve bitki türlerine ev sahipliği yapar.

Maşukiye dört mevsim gezilecek, görülecek; haziran ayında meşhur Napolyon kirazıyla, ağustos ayında armuduyla, eylül ve ekim aylarında elma ve yine ekim ayında kestanesiyle sayısız meyve türleriyle bir doğa harikasıdır.

Maşukiye'ye gelindiğinde, öncelikle Merkez Çay Ocağı'nda çaylar yudumlanabilir ardından "Alabalık Vadisi" denilen ve çok sayıda lezzetli alabalık restoranlarının olduğu bölgeye ulaşılır. Burada kuş ve şelalerin sesi eşliğinde yemek yeme fırsatı bulunabilir. Maşukiye-Kartepe dağ yolu boyunca sıralanan sucuk ekmeğin tadı çıkartılabilir.

Ayrıca, doğal ürünler (tereyağı, bal ve yörenin peyniri) satın almak ve mesire alanlarında, gelen konuklara piknik yapma imkanı sunmak da mümkündür. Maşukiye'de cilt ve mide hastalarının yararlandığı şifalı sular bulunmaktadır.

Kaynak: Kartepe Belediyesi

0 Yorum

Yorum Ekle